تبلیغات
ورزشی - ورزش زنان
 
ورزشی
با ورزش شاد و سلامت بودن
 
 
چهارشنبه 16 شهریور 1390 :: نویسنده : عدنان صادقی

نکات قابل توجه در ورزش زنانافزایش مشارکت دختران و زنان در ورزش ها ، نتایج بسیار مفیدی دارد ، که شامل بهبود سلامتی و آمادگی جسمانی ، افزایش اعتماد به نفس و بهبود حالت های روانی و اجتماعی می شود . هر چند به همراه فواید ، مضراتی نیز دارد . از نتایج منفی که ممکن است برای دختران و زنان پیش بیاید ، اختلالات تغذیه ای ، قطع شدن قاعدگی و درصد کمی پوکی استخوان است. انبوه اطلاعات اخیر نشان دهنده علایم این سه مشکل در زنان ورزشکار است . درصورتیکه ورزشکاران علایم اولیه این بیماری را نشان ندهند خواسته های اجرایی ورزشی می تواند میل زنان جوان را برای رسیدن به تناسب اندام به صورت غیرواقعی افزایش دهد . افزایش مشارکت زنان در ورزش منجر به شناسایی و پوشش بیشتر رسانه ها به خصوص در سطح حرفه ای از ورزش زنان می شود . فشار برای اجرا در ورزش ها هرگز بیشتر نمی شود ، ولی ورزشکاران برای بدست آوردن پیروزی حاضرند تا هر مقدار تلاش کنند .
اختلالات تغذیه ای :
اصطلاح اختلالات تغذیه ای ، طیف وسیعی از رفتارهای غیرعادی ، اختلالات شدید تغذیه ای ، بی اشتهایی عصبی ، حرص بسیار و خود خوری عصبی و پرخوری اجباری را شامل می شود .
تقلید از الگوهای رفتاری و رزشکارانی که دچار اختلال در تغذیه هستند با وابستگی رفتاری مانند محدودیت در جذب کالری ، گهگاه غذا و استفاده از قرصهای رژیمی همراه است و انجام دادن این موارد می تواند به صورت اجباری پیشرفت کند. عادت بد منجر به اختلال کامل در تغذیه می شود . تحقیقات نشان داده است که سرعت اختلالات تغذیه ای در زنان ورزشکار می تواند به حد 62% برسد .
فقدان قاعدگی :
عدم قاعدگی با مشخصه اصلی فقدان دوره قاعدگی برای حداقل 6 ماه پی در پی معنی می شود . پژوهشگران گفته اند که 2 تا 5 درصد زنان جامعه دچار فقدان قاعدگی هستند و در ورزشکاران این مقدار به 4/3 تا 66 درصد می رسد .
عوامل زیادی می توانند باعث فقدان قاعدگی شوند که شامل : مصرف کم کالری ، ورزش شدید ، چربی کم بدن ، وزن کم ، عوامل ژنتیکی ، بارداری ، فشار روحی و یا عاطفی و اختلال در تغذیه می شوند.
با وجود این دلایل، فقدان دوره قاعدگی منظم ، غیرعادی و مضر است . بسیاری از پزشکان هنوز بر این باورند که فقدان قاعدگی واکنش طبیعی در زنان ورزشکار است و این موضوع نباید باعث نگرانی شود .
یک بررسی نشان داده است که اکثریت زنانی که سه ماه یا بیشتر فاقد قاعدگی هستند باید با دکترهای خانوادگی شان این موضوع را در میان بگذارند و متوجه شوند که فقدان قاعدگی آنها طبیعی است یا نه ، زیرا آنها ورزشکار هستند .
عدم قاعدگی یک مشکل بسیار جدی است که می تواند ریسک ابتلا به پوکی استخوان را در آینده بالا ببرد .
پوکی استخوان :
کم شدن میزان استروژن که در نتیجه فقدان قاعدگی است می تواند باعث پوکی استخوان در زنان ورزشکار و باعث نارسایی استخوان وتخریب زودرس استخوان شود . اگر ورزشکار این مشکل را درمان نکند ، امکان دارد تراکم استخوان او در سن 20 سالگی با تراکم استخوان یک زن در سن 50 سالگی برابر باشد .
یکی از بیشترین عوامل بر هم زننده نتایج در این سه مشکل زنان ورزشکار ، ظاهراً تخریب برگشت ناپذیر استخوان است و ورزشکارانی که دچار فقدان قاعدگی ( دوره قاعدگی نامنظم یا کمتر از 6 دوره در سال ) هستند ، باید برای ساختن شیوه زندگی متفاوت دلگرمی و تشویق شوند مانند بدست آوردن وزن مناسب، کم کردن فشار تمرین و گرفتن هورمون های متفاوت ، که باعث ایجاد دوباره دوره های منظم قاعدگی شوند .
اما برای ورزشکارانی که دچار فقدان قاعدگی برای مدت 6 تا 12 ماه هستند و متقاعد نشده اند که وقتی استخوان در زیر فشار باشد ، می تواند باعث ضرر و تخریب به خودشان و سلامتی اسکلت بدن شود ، پایه و اساس اندازه گیری تراکم استخوان به وسیله کمیته پزشکی می تواند مفید باشد . به دلیل اینکه آزمایش های چگالی همیشه در یک حالت ثابت نیست ، شیوع پوکی استخوان در فقدان قاعدگی براثر ورزش زیاد و برگشت ناپذیر بودن آن است . این مهم است که ورزشکاران بدانند باید این تخریب و از دست دادن استخوان را برای همیشه تحمل کنند .
پیشگیری و درمان :
در دستور پیشگیری و درمان این سه مشکل ، مربیان و ورزشکاران باید اهمیت و مصرف مفید کالری ، وزن مناسب و مقدار چربی را برای ورزش خاص خود بدانند .
ورزشکاران باید در مورد نتیجه و اثر کم کردن غذای روزانه خود و ورزش بیش ازاندازه برای رسیدن به یک شکل یا فرم مناسب بدنی غیر واقعی ، هوشیار باشند .
آنها احتیاج به دانستن این موضوع دارند که ورزشکاران دارای بدن و فیزیک متفاوتی هستند که و برای هیچ کس نمی توان قالب یا شکل خاصی را معین کرد یا موفقیت را پیش گویی نمود . برای ورزشکاران با اختلال تغذیه ای ، بهترین درمان ، همکاری کردن با تیمی است که دارای نیروهای زیادی شامل پزشک ، دکتر تغذیه ، روانپزشک و ... است .
اگر دوره قاعدگی ورزشکاران از سرگرفته نشود ، آغاز یا تعویض هورمون درمانی با قرص ضدبارداری می تواند مفید باشد . فقدان قاعدگی به تخریب استخوان کمک می کند اما شروع تخریب چگالی استخوانی احتمالاً از هر فردی به فرد دیگری بسیار متفاوت است . بررسی و اندازه گیری چگالی استخوان مثل DEXA مؤثرترین روش برای اندازه گیری چگالی استخوان و یکی از بهترین روش های درمان ، هورمون درمانی است .
آموزش و تعلیم دادن برای پیشگیری درباره این سه شکل زنان ورزشکار بسیار ضروری است . ورزش برای سلامتی دارای فواید زیادی است . اما برای ورزشکارانی که این سه مشکل را به صورت پیشرفته دارند ، خطر آن بیشتر از فوایدش است .
ورزشکاران ، مربیان خانواده ها ، مدیران ورزشی و پزشکان احتیاج به آموزش و تعلیم در مورد علایم هشدار دهنده و خطرات احتمالی اختلال در تغذیه و قاعدگی نامنظم دارند . آموزش وارایه علایم هشدار دهنده و خطرات این سه مشکل ، باید در غالب جزوه ای مدون برای خانواده های ورزشکاران در شروع هر فصل ورزشی اجرا شود .
مربیان زنان ورزشکار باید به صورت مداوم از ورزشکارانشان راجع به وقوع دوره ی قاعدگی منظم شان سوال کنند اگر دوره قاعدگی ورزشکاران مرتب نیست مربیان باید سریعاً مداخله کنند و سلامتی ورزشکار را در دستور کار برای از سر گرفتن سلامتی و دوره منظم قاعدگی فراهم کنند . البته این می تواند یک تعرض به مسایل خصوصی ورزشکاران به نظر آید و بحث کردن در این مورد موضوع ناراحت کننده ای برای بعضی ورزشکاران و مربیان است . ورزشکاران باید به خاطر بیاورند که مربیان فقط مسوول اجرا و یادگیری آنها نیستند . بلکه مسوول سلامتی ورزشکاران در حین تمرین و اجرا نیز هستند . این خوب نیست که مربی به ورزشکار اجازه دهد تا برای رقابت به خودش لطمه وارد کند .
اما مربیان باید بدانند که اختلالات تغذیه ای فقدان قاعدگی و پوکی استخوان اگر غیر قابل درمان شود ، منجر به ناتوانی شدید و آسیب های درونی در حال و آینده ورزشکار می شوند . از این پیامدها نمی توان چشم پوشید . اما نمی توانیم این ورزشکاران را مانند ماشین در نظر بگیریم . آنها افرادی هستند که می خواهیم بهترین باشند چه در زمینه ورزش فعالیت داشته باشند و چه نداشته باشند . ما نیز می خواهیم به همان اندازه مربیان و معلمان ، شیوه زندگی همواره با تندرستی و فعالیت در طول عمر را ارتقا دهیم . همچنین باید تغییرات را در ورزشکاران تشخیص دهیم و نیاز به ورزشکاران عالی داریم ولی آن ها را به هر قیمت نمی خواهیم .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 16 مرداد 1396 06:37 ق.ظ
I feel that is among the so much important info for me.
And i'm glad reading your article. But wanna
observation on few general issues, The web site style is perfect, the
articles is really nice : D. Excellent activity, cheers
شنبه 14 مرداد 1396 01:36 ق.ظ
I'm truly enjoying the design and layout of your blog.
It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable
for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
Fantastic work!
جمعه 13 مرداد 1396 03:29 ب.ظ
Thank you for another informative site. The place else may I am getting
that type of info written in such an ideal way? I've a venture that I am just now working on, and I have been at the look out for such information.
شنبه 7 مرداد 1396 08:25 ق.ظ
I'm not sure exactly why but this website is loading very slow
for me. Is anyone else having this problem or is it a issue on my end?
I'll check back later on and see if the problem
still exists.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


کارشناس تربیت بدنی

مدیر وبلاگ : عدنان صادقی
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
ایا این وبلاگ پاسخگوی نیازهای ورزشی شماست؟

جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :